Na brněnském magistrátu to krátce před volbami vře. Při zasedání městské rady minulé úterý hrozil dokonce rozpad koalice. Důvodem jsou rozdílné názory radních na budoucnost vznikajícího bazénu v Brně-Kohoutovicích
Jiří Zlatuška (Brno 2006) hrozil na zasedání rady odchodem z koalice. Nelíbil se mu způsob, jakým radní za ČSSD Ladislav Macek vyjednal pronájem budoucího bazénu s pražskou firmou Infinit.
Podle Zlatušky jednal Macek bez jeho vědomí. Návrh o pronájmu bazénu pak přednesl primátor města Roman Onderka na pondělním zasedání. "Celé se to probíralo na zasedání, kdy všichni věděli, že se ho kvůli jiným povinnostem nemohu zúčastnit. Navíc bylo po době dovolených, kdy se rady nekonaly," stěžuje si Zlatuška. Vadil mu tak především způsob, jakým byl celý návrh připravován. "Není možné, aby člen představenstva společnosti, která má bazén zprovoznit a provozovat, zároveň jednal o jeho budoucnosti s jinou firmou," poukázal Zlatuška.
Náměstek Macek Náměstek primátora Ladislav Macek byl jediným členem sociální demokracie ve vedení firmy Starez. Na svou pozici rezignoval kvůli rozdílným názorům na vedení firmy. Po jeho odchodu zůstala společnost v rukou členů týmu Jiřího Zlatušky Brno 2006 a Strany zelených. |
Macek poté rezignoval na funkci člena představenstva společnosti Starez, jejímž stoprocentním vlastníkem je brněnský magistrát. Starez se totiž stará o veškeré sportovní areály města. Mimo jiné například o plavecký stadion za Lužánkami nebo halu Rondo. "Vznikla soustava požadavků vůči nám jako koaličnímu partnerovi, tak jsme na to přistoupili," okomentoval stručně svou rezignaci Macek. "Bylo to časově náročné a byl jsem tam jenom tak papírově, takže mi to zase až tolik nevadí," dodal.
"Chtěli jsme jednat co nejrychleji"
Podle primátora Onderky odešel Macek z čela Starezu proto, že ČSSD nesouhlasí se způsobem, jakým chce představenstvo městský majetek spravovat. Nyní tam figurují členové Strany zelených a Zlatuškova týmu. Macek byl ve vedení firmy jediným členem sociální demokracie. "Chtěli jsme, aby v době, kdy do městského rozpočtu přijde o sedm set padesát milionů míň, bylo hospodaření bazénu vyrovnané nebo v zisku. Proto jsme to chtěli co nejrychleji uzavřít a najít firmu, která by bazén převzala," řekl Onderka.
Spory jsou i kolem Národního divadla
Kohoutovický bazén není ovšem jediným sporným bodem v městské koalici. Tu tvoří zástupci z ČSSD, Strany zelených, KDU-ČSL a Týmu Jiřího Zlatušky 2006. Častým předmětem pří je mimo jiné Národní divadlo v Brně a jeho ředitel Daniel Dvořák. O tom radní rovněž diskutovali při úterní schůzce. "Jednalo se o stavu divadla a padlo tam i jméno ředitele Dvořák," podotkl Zlatuška.. Loni v listopadu došlo mezi náměstkem primátora za Zelené Martinem Anderem a Onderkou dokonce k ostré slovní přestřelce, kde padaly vulgarismy. Náměstek primátora za KDU-ČSL Daniel Rychnovský přirovnal tenkrát koalici k rozhádanému manželskému páru. "Kteří se ale rozhodli, že budou zodpovědní a že se rozvedou, až budou děti dospělé," podotkl. Častým důvodem hádek je také spor o polohu brněnského nádraží. Zelení trvají na jeho zachování v centru města. Podle Macka jsou takové problémy v tomto období běžné. "Takových skřípání v koalici bylo za posledního půl roku víc," řekl Macek. Důvodem jsou podle něj blížící se volby.