BRNO – Ke komunálnímu školství i k problémům regionálního a územního rozvoje se vyslovil na tiskové konferenci brněnský městský a jihomoravský krajský zastupitel za KSČM Daniel Borecký, který kandiduje do Senátu.
Na jednání zastupitelů Brna komunisté přispěli k neschválení požadavků dvou městských částí, které chtěly použít vybrané nájemné z užívání městských bytů na rekonstrukce základních a mateřských škol. »Tato jejich přání komunisté odmítli. Dlouhodobě se domníváme, že –i když je to investice pro děti- peníze do zvelebení škol by měly plynout z daní a plateb všech občanů v městské části. Nikoliv z plateb pouze nájemců obyvajících městské byty, což by nebylo správné,« řekl.
Zmínil se též o problémech regionálního a územního rozvoje: »V této záležitosti jsme na hranici kolapsu. Vlna referend, petičních a nátlakových akcí občanů není nic jiného, než situace vyžadující udělat ráznou změnu stavu. Tu potřebuje stavební zákon, protože tato právní norma překročila únosnou míru. Také proto chci pracovat i v Senátu,« infomoval Borecký. Konkretizoval, že zákon zavedl např. institut autorizovaného inspektora, který přijede udělat zakázku v Brně třeba z Prahy, a proti jehož rozhodnutí není okamžitá ochrana možná. Při vymezení jeho funkce dostal příliš autorizovaný inspektor velkou volnost. Na ploše vymezené pro občanskou infrastrukturu v Brně rozhodl stavět obytné objekty. Na zadní tím postavil občanské iniciativy. Je nutné změnit zákon o stavebním a územním plánu!
Hranici kolapsu avizovalo na brněnském městském zastupitelstvu rovněž schvalování už 28. souboru široké škály změn územního plánu. Občan tím už nemá šanci vyznat se v tom, co vlastně platí a čeho se má držet. Déle trvající, než střednědobý územní plán na své hodnotě rozhodně nezískává. Hojně vyvolává petice občanů a referenda.
Borecký uvedl příklad, kdy se plánují a připravují stavby, které budou funkční až za 15 či 20 let – zejména nové vlakové nádraží, které má sloužit veřejnosti a reprezenovat Brno po r. 2030. »Naopak v nedaleké městské části venkovského rázu Brno – Dolní Heršpice či Brno – Přízřenice nemají dosud vyřešenu ani základní kanalizaci a komunikaci. V tamní situaci se tamní občané dověděli, že před jejich okny se mají stavět výškové budovy bytového sídliště. Nedivím se jim, že v takové situaci se naštvali a iniciavali vyhlášení referenda o održení od Brna,« zdůraznil kandidát na nového brněnského senátora za KSČM Borecký. Dodal, že je otázka, do jaké míry se podařilo primátorovi a členům vedení Brna přesvědčit občany vzbouřených městských částí, že jejich odtržení rozhodně není řešení. Lidové hlasování se tam koná zítra 11. září. V jiných městských částech Brna problémy zatím až tak daleko nedošly…
(vž)