17. května 2013 jsem byl mezi 155 delegáty II. sjezdu Rady seniorů ČR. Tohoto sjezdu se zúčastnila řada hostů, z nichž nejvýznamnější byl prezident České republiky Miloš Zeman. V hlavním projevu předsedy RS ČR Zdeňka Pernese zaznělo kritické zhodnocení současné vlády, která svou politikou ztrpčuje starší generaci život. Protiseniorská opatření Nečasovy vlády se stala námětem vystoupení většiny řečníků. Předseda RSČR Zdeněk Pernes zhodnotil jednak tíživou životní situaci českých seniorů a i to, co udělala a udělá Rada seniorů ČR, aby vše, co bylo seniorům odebráno, bylo zase vráceno.
Skutečností je, že ačkoli by v době krize měla v civilizovaném státě sílit snaha pomáhat sociálně slabším a pravidlem by měla být úcta ke stáří, u nás je tomu jinak. Jak konstatoval předseda Pernes: ,,Vládní koalice neváhala přistoupit k omezení příjmů a k navýšení výdajů sociálně nejslabších, tj. k třetinové valorizaci penzí, k navýšení doplatků za léky a pobyt v nemocnici, k omezení lázeňské péče a ke zdražení základních lidských potřeb, z nichž nejvýraznější je až lichvářská výše nájemného v zastaralých bytech, což vede k naprostému selhání bytového trhu.“
Jak uvedl předseda Rady seniorů ČR, chudobou je podle metodiky EU ohroženo 26 % českých seniorů, tj. 605 tisíc. Stále větší počet seniorů žádá o pomoc, protože mají vyšší náklady na bydlení než penzi. A stále větší počet seniorů odmítá doplácet léky, protože na ně nemají peníze. Lidé žijí ve stresech, zanedbávají léčbu, nakupují levné závadné potraviny a z bezvýchodné situace páchají sebevraždy. A vrchol všeho je zrušení slevy na dani pracujícím důchodcům. Přitom většina ze 160 000 postižených pracuje jen proto, aby mohli žít aspoň trochu důstojně.
Současně s hlasováním o zvýšených sazbách DPH, o zavedení třetinové valorizace penzí a o zrušení slevy na dani pracujícím důchodcům si svoje příjmy páni politici neopomněli zvýšit o 4 699 až 6 343 Kč měsíčně, přičemž průměrná penze dosahuje 10 946 Kč. Poprvé v dějinách ČR se sjezdu seniorů zúčastnil prezident republiky, který je také seniorem, což neopomenul uvést ve svém projevu. Z jeho projevu v médiích nebylo zveřejněno téměř nic. V úvodu svého vystoupení pan prezident nastínil mediální obraz seniorů, který neodpovídá skutečnosti, neboť minimálně 80% seniorů je aktivních , naplněných energií. Tito senioři možná kvůli přilepšení si ke starobnímu důchodu , ale především kvůli tomu, že chtějí pokračovat ve své úspěšné práci, tuto práci i nadále vykonávají. Dále poukázal na tři - podle jeho mínění - problémy, které je nutno řešit. Za prvé je třeba dříve než zlepšit postavení starobních důchodců, zabránit zhoršování tohoto postavení. Tím má na mysli důchodovou reformu. Starobní důchody v současnosti jsou vypláceny z prvního, tj. průběžného pilíře. Pokud se bude důchodová reforma v praxi realizovat, bude z těchto prostředků odčerpáno 14 % zdrojů, což znamená zhoršení, nikoliv zlepšení, pozice starobních důchodců. Druhá věc, která by mohla zlepšit situaci starobních důchodců, je ve schématu valorizace důchodů, které je v současnosti procentické, tzn. čím je důchod vyšší, tím více při valorizaci dostanete a tím narůstá rozdíl mezi starodůchodci a novodůchodci. Rozpočtově neutrální opatření, kdy se nikdo nemůže vymlouvat na nedostatek peněz ve státním rozpočtu, spočívá v zavedení jednotné valorizační dávky bez ohledu na předchozí výši důchodů. Třetí oblastí, o které se pan prezident zmínil, je oblast církevních restitucí. Pokud by se realizovaly v současné schválené podobě, část těchto prostředků by šla na vybudování sítě hospiců, tedy míst, kde se budeme loučit se životem v méně ponižujících podmínkách, než je tomu dnes v léčebnách dlouhodobě nemocných.
K přítomným delegátům dále promluvil předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, předseda konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, předseda asociace krajů ČR Michal Hašek , předseda KSČM Vojtěch Filip, europoslanec Richard Falbr a bývalý místopředseda vlády Egon Lánský.
Účastníky sjezdu pozdravili i hosté ze zahraničí, mezi nimiž byl i prezident EURAG Dirk Jarré, předseda Jednoty důchodců na Slovensku Ján Lipianský a zástupkyně rakouské rady seniorů Elizabetha Pittermannová. Bohatá byla i další diskuse, na kterou nebyl dostatek času, a proto příspěvky, které nezazněly, budou uvedeny až ve sjezdových dokumentech.
Petr Kalábek
předseda MO SD ČR, o.s. Brno-Žabovřesky