Komunističtí zastupitelé skládali před Brňany účty

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Z novinářského bloku Václava Žaluda, Vydáno dne: 26. 04. 2018

BRNO - Celobrněnské shromáždění občanů se zastupiteli Jihomoravského kraje, jeho metropole i brněnských městských částí za KSČM se konalo pod obchodním domem Centrum v Kobližné ulici. Řečníci seznámili naslouchající i procházející s pohledem komunistů na řešení otázek, které pálí veřejnost.

Členka MěV KSČM Anna Štofanová vyjádřila znepokojení nad tím, jak se v roce 100. výročí založení ČSR manipuluje s naší historií, jak představitelé města předkládají lidem k věření jednostranné informace. Hanobí osvoboditele Brna od německých fašistů a nacistů z dubna 1945 např. instalací růžového tanku T-34, připomínkou bašty nacistů - Německého domu stavbou jeho obrysů konstrukcí z lešenářských trubek, setkáními a pochody se sudetskými Němci nebo pobuřujícím nápisem ve vchodu do bývalé brněnské káznice na Cejlu. "Trápí nás nezájem o oběti z řad našich spoluobčanů zabitých v boji s fašisty. Naopak na akce a pochody se sudetskými Němci jsou zváni žáci středních škol a členové spolků. Zato vzpomínkové akce v bývalé nacistické věznici s popravištěm - v Kounicových studentských kolejích nebo k uctění památky prezidentů TGM či Eduarda Beneše u jejich pomníků zůstávají bez účasti mladých lidí i bez zájmu většiny představitelů města Brna. Mládež o tom dostává jen účelově jednostranné informace," řekla Štofanová.

Městský výbor KSČM informoval o této situaci dopisem představitele českého státu s žádostí, aby se zasadili o důstojnost akcí ke 100. jubileu Československa a nenarušovali je do Brna zvaní představitelé sudetoněmeckého lansmanšaftu. Už datum 15. března 1939, tedy výroční den okupace Československa fašistickým Německem, zůstalo letos zcela bez povšimnutí. "V připravovaných oslavých výročí republiky bychom, vedle přehršle zábavy a soutěží, rádi viděli i příklady výsledků pracovních úspěchů našich lidí z průmyslu i z výzkumných pracovišť. Není nám lhostejné to, co svojí prací vybudovali naši předci. Program připomínkových akcí k jubileu státu si představujeme úplně jinak," řekla v projevu naslouchajícím občanům v Kobližné ulici či na začátku Malinovského náměstí A. Štofanová a pokračovala: "Vadí nám, jak se v Brně vydává 100 milionů korun na fungování akcí pouliční zábavy - např. na netradiční Seznamku v režii kontroverzního náměstka primátora pro kulturu Matěje Hollana, který uvedl, že Brno bylo převážně německé město a kultura se do něj dostávala zejména z Německa."

Štofanová představila naslouchajícím občanům ty, kteří s lidmi chtěli diskutovat o způsobu řešení jejich problémů: Předsedu MěV KSČM a zastupitele Brně i Městské části Brna-středu Martina Říhu, zastupitele Brna i Brna-Líšně Daniela Boreckého, zastupitelku Jihomoravského kraje, Brna i Brna-Kohoutovic Helenu Sýkorovou, zastupitele Brna a MČ Brno - střed Jiřího Hráčka. Také dva zástupce, kteří se budou ucházet v podzimních komunáních volbách o posty na kandidátkách KSČM - a to Janu Fialovou, krajskou místopředsedkyni Strany práv občanů-Zemanovci a pofesionálního záchranáře Václava Fišera.

Předseda brněnské organizace KSČM, zastupitel Martin Říha hodnotil čtyřleté volební období v Brně pod vedením současné pravicové radniční koalice. Uplynulé zastupitelstvo Brna dokladovalo chaos v řízení města, se kterýám se občané potýkají po celé volební období. Připravené investiční zakázky a městské zakázky jsou často zmatečné i doslova zprzněné - třeba rekonstrukce památkové zastávky MHD v Údolní ulici, rekonstrukce koupaliště Riviéra i objektu Tržnice na Zelném trhu, chaos vládne v koordinaci dopravy a dopravních staveb zásluhou z řízení také dopravy pro neschopnost nedávno odvolaného náměstka primátora Matěje Hollana - informoval Říha.

Pokračoval sdělením, že město má nyní každý rok o asi dvě miliardy korun větší peněžní příjem. Avšak na vzhledu Brna to není vidět. Radní utrácejí peníze za nesmyslné vize, studie a akce, což se na zlepšení života občanů moc neprojevilo. Ke komunálním volbám se možná mohou chlubit způsobením kolapsu v dopravě. Radní dokázali uskutečnit převážně jen to, co nachystala k řešení přechozí radniční koalice. To třeba včetně úhrad za vydávání obědů ve školních jídelnách i dětem nemajetných rodičů, což byl i návrh KSČM. Komunisté, pokud jim spoluobčané dají v komunálních volbách důvěru, udělají vše pro to, aby bylo Brno pro ně prospěšné životu, žilo se v něm příjemně a bezpečně - uzavřel Říha.

Místopředsedkyně KV Strany práv občanů-Zemanovci Jana Fialová na shromáždění občanů s komunisty uvedla, že obyčejní lidé, kteří myslí na lidi a co pro ně udělat ke zlepšení jejich života, by se měli sjednotit! "Pracuji v v sociálně-zdravotní komisi Krajského úřadu a ve školské komisi Krajského úřadu a bavím se s lidi o tom, co je trápí. Mě, jako obyčejnou občanku Brna rozčiluje, když vidím že mizejí zahrádkářské kolonie, že doprava nefunguje jak má fungovat, že budovy v majetku města chátrají a spousta dalších špatností. Současné složení členů zastupitelstva, které se snaží to vše řídit, není dle mých představ. To by se mělo zgruntu změnit. To je jeden z důvodů proč v nadcházjících šesti předvolebních měsících budou lidé potkávat kandidáty SPO-Zemanovci společně s kandidáty KSČM. To proto, že hodně bodů z volebních programů máme společných. Mále společné vize i chuť nepříznivý stav změnit," podtrhla místopředsedkyně KV SPO-Zemanovci Jana Fialová.

(vž)