Aktuality a novinky

Je čištění Brněnské přehrady od sinic na rozcestí?

BRNO – Projekt Čistění Brněnské přehrady je zřejmě na rozcestí – pochybuje v tiskové zprávě předseda ekologického hnutí Dětí Země Miroslav Patrik s tím, že projekt za téměř 240 miliónů korun se prověřuje.

Občanské sdružení Děti Země ve své zprávě dále informuje, že Krajský úřad v Brně na základě žádosti Povodí Moravy zastavil 1. prosince 2010 správní řízení o povolení výjimky z vodního zákona použít proti sinicím v Brněnské přehradě chloridy hliníku. Řízení trvalo od dubna a jeho účastníkem byly i Děti Země, které žádaly použití těchto látek nepovolit, neboť mají krátkodobý účinek. Čištění přehrady má v letech 2009 až 2012 spolufinancovat Státní fond životního prostředí částkou kolem 160 milionů korun. Proto nyní zkoumá jeho efektivnost.
»Tyto nepřírodní látky pod názvem PAX 18 by se neměly proti sinicím v Brněnské přehradě používat, neboť mají krátkodobou účinnost a jde tak o zbytečně drahý experiment. Proto vítáme, že se Povodí Moravy ani podruhé nepodařilo výjimku z vodního zákona získat,« řekl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Důvodem zastavení řízení o výjimce je skutečnost, že Povodí Moravy řeší se Státním fondem životního prostředí účelnost a finanční efektivnost použití jednotlivých opatření proti sinicím tak, aby byl cíl skutečně dosažen a nebyla nepříznivé ovlivněna jakost vody a život živočichů v přehradě. Fond má na projekt poskytnout asi 160 milionů korun z celkových přibližně 236 milionů korun.

»Pokud má fond pochybnosti, ať vše prověří, neboť dát veřejné peníze a na drahé a neprověřené experimenty s nejistým dlouhodobým efektem v době finanční krize není logické myslí si také Patrik, který od počátku podporuje vytvoření Poradního sboru složeného z odborníků i zástupců veřejnosti, aby bylo transparentně zřejmé, které látky a proč a jak drahé se mají používat.

Krajský úřad povolil v červnu 2009 použít proti sinicím v příštích deseti letech biopreparáty a huminové kyseliny. Toto povolení ale Městský soud v Praze na základě žaloby Dětí Země v září 2010 zrušil, neboť pro jeho vydání nebyly k dispozici podklady o vlivu na přírodu. 1) Krajský úřad dále v lednu 2010 povolil používat dva roky chloridy a sírany železa. Jejich aplikace byla zatím úspěšná, neboť množství sinic se v létě podařilo krátce snížit. Třetí a nejdražší skupina látek, chloridy hliníku pod názvem PAX 18, zatím ale povoleny nebyly. 2) Děti Země opakovaně upozorňují, že účinky mnohých uvažovaných chemikálií v boji proti sinicím v Brněnské přehradě jsou jen krátkodobé a tedy zbytečné, neboť je do ní stále přinášen nežádoucí fosfor a organické látky z jejího povodí v krajích Vysočina, Jihomoravském a Pardubickém. Důkazem je i posudek Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR. 3)

Brněnský městský a jihomoravský krajský zastupitel za KSČM Daniel Borecký situaci popsal: »Z výše uvedeného je snad dostatečně zřejmé, že jde o vysoce odbornou a dosud ani vědecky plně nevyřešenou otázku. Ta obsahuje mnohé problémy, např. Jaký způsob řešení je nejefektivnější? Jakou  metodu  proti přemnožení sinic ve velkých umělých nádržích vlastně zvolit? A v neposlední řadě i problém, jak společnost volného trhu může omezit prodej a používání velmi účinných prášků na praní a do myček na nádobí na bázi fosforu, které rozmnožování sinic tak podporují?«

Borecký ještě dodal: »Podle mého je velmi nešťastný způsob výběru řešení, který se opírá o rozhodování soudů místo rozhodování na základě demokratické diskuse, dílčích prověřování vhodnosti a úspěšnosti různých cest (proč výše zmínění oponenti zvoleného řešení nedostanou možnost ověření svého jistě nejefektivnějšího způsobu na některém menším toku?) a teprve pak následná aplikace těch objektivně nejlepších možností.«

(vž)


Odkaz na internetové stránky:

1) Soud přerušil čištění Brněnské přehrady od sinic (TZ, 22.09.2010)
http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2259237

2) Proti sinicím mají pomoci železité látky (TZ, 23.02.2010)
http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2217472

3) Posudek BC AV ČR k návrhům opatření „boje“ proti sinicím v nádržích Plumov, Brno a Luhačovice (16.05.08)
http://aa.ecn.cz/img_upload/0e368c428386e437f54a09ef37ee14eb/TZ1209_Prehr_1_P2.pdf


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 21. 12. 2010 | 2144 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.