Ohlédnutí za akcemi ...

Jihomoravský kraj ocenil válečné veterány

V prostorách zastupitelského sálu krajského úřadu v Brně se v pátek 24. ledna 2014 uskutečnil dosud nevídaný akt. Hejtman Hašek na návrh OV ČSBS Brno - venkov a ředitele KVV Brno udělil - a také osobně dekoroval válečné veterány zlatou medailí Jihomoravského kraje medaile za zásluhy v odboji. Vysoká ocenění převzalo třicet aktivních účastníků odboje za druhé světové války. Slavnostní akt se uskutečnil za účasti místopředsedů Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské plukovníků v.v.Ing. Emila Kulfánka a Emila Bočka, ředitele KVV Brno plukovníka Ing. Luďka Laciny. Přítomna byla také ředitelka krajského úřadu Věra Vojáčková.Jihomoravský hejtman ve své přímluvě přítomným zdůraznil, že je třeba připomínat hrdinství veteránů a to především současné generaci. „Vážím si každého z Vás. Vážím si životů, které položili Vaši spolubojovníci na jakékoli frontě – ať už ve vojenské uniformě jako příslušníci řádných vojenských jednotek nebo jako odbojáři. Vy všichni jste byli ochotni nasadit vlastní životy, zažívali jste muka války i hrůzy nacistických žalářů. Je mi jako hejtmanovi velkou ctí, předat Vám toto krajské vyznamenání,“ promluvil k  válečným  veteránům  hejtman  a zdůraznil potřebu udržovat a šířit tradice mezi mladou generací, která zná zpěváky a sportovce ale vlastní hrdiny nikoli…mnohdy přitom mezi nimi byli jejich předci, podtrhl Michal Hašek. Poté  zlaté medaile kraje převzali doc. Ing. Věřa Benešová, Jarmila Špačková, Paraska  Štoudková, Věra Slováčková, Emílie Halasová, Ing. Zdeňka Veselá, Marie Henzlová, Marie Vičarová, Marie Abrahamová, Danuše Ištoková, Dara Paludová, Marie Štěpánková, Magda Rektorová, Ing. Stanislav Doležal, Miroslav Hotárek, Josef Kučera, Stanislav  Šmíd, , npor.v.v. Mgr. Jiří Tomeš, Ing. Jiří Slováček, Jiří Budín, plk.v.v. Stanislav Kolář,  Ing. Milan Fryčka, plk.v.v. Ing. Jan Hronek, Antonín Kočvara, pplk.v.v. Bohuslav Mokrý, Lubomír Otevřel, Josef Vybíhal, Ing. Vladimír Rajda, Rostislav Kuda a kpt.v.v. Oldřich Löffelmann.

V další části slavnostního aktu byly hejtmanem předány též tři bronzové medaile za obětavé úsilí při péči o válečné veterány v Jihomoravském kraji, které převzali terénní pracovník péče o válečné veterány mjr.v.v. JUDr. Jan Kux, PhDr. Jiří Jaroš Nickeli a Ing. Pavel Pavlík. Bronzovou pamětní medaili za aktivity v této oblasti a rozvoj tradic  druhoválečného odboje v Jihomoravském kraji obdrželo také Krajské vojenské velitelství Brno. Po slavnostním aktu následoval přípitek a  neformální beseda s oceněnými. Média (až na vzácné výjimky), jak se u nás často stává, tuto příležet opět ignorovala. Kolik ale ještě bude takových příležitostí? Kolik ale ještě budeme mít příležitostí s nimi promluvit a poděkovat?

Tibor DÁVID        
Foto autor


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 27. 01. 2014 | 1748 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.