Městský výbor KSČM v Brně rozhodně nepatří mezi ty, kteří by chtěli určovat směry rozvoje umění ve městě či jakkoli ovlivňovat působení aktérů zdejšího kulturního dění. To však neznamená, že nevyjádří svůj názor k některým konkrétním „kulturním“ počinům.
V minulosti šlo například o tabuli (zeď) u vstupu do bývalé věznice na Cejlu, lešenářskou konstrukci Německého domu na Moravském náměstí upozorňující na zde pořádaný autobazar, vzdychající zamřížované díry či alternativního Průvodce Brnem a okolím, který se tak líbil starostům okolních obcí. Je toho mnohem víc, třeba vyvěšení obřích trenýrek na národní kulturní památce Špilberku nebo netradiční megaseznamka EX:PO, která bude podle náměstka Hollana stěžejní akcí připravovaného Festivalu RE:PUBLIKA 1918 – 2018! Obecně tyto i další akce ukazují na omezenou kulturní citlivost lidí zodpovědných za tuto oblast. U řady těchto „kulturních“ akcí se projevuje povrchnost při jejich přípravě, která následně podtrhuje skutečnost, že když se původní, byť dobrá myšlenka špatně uchopí, je vhodnější finanční prostředky uvolnit raději na něco jiného, pro Brňany potřebnějšího a hlavně přijatelnějšího.
Z tohoto pohledu nepřekvapuje, že za kulturu v Brně zodpovídá náměstek primátora Matěj Hollan, aktivista a nesmiřitelný kritik všech, kteří něco vykonali před ním. Náměstek, který řídí kulturu v Brně tím jediným správným směrem, to je tím svým. Překvapuje však, že Národní divadlo Brno, pořadatel festivalu Divadelní svět Brno, nesoucí letos téma Svoboda?!, zařadilo do programu festivalu Frljičovu angažovanou hru „Naše násilí a vaše násilí“. Bez ohledu na mnohé recenze (vesměs nepříznivé) tato hra fakticky relativizuje utrpení obětí islámského teroru. Hra tak evokuje mnohé otázky, především pak, jaký vzkaz má podat znásilnění muslimky z kříže sestoupivším Ježíšem Kristem? Víme, že v historii střety ideologií, víry, náboženství vždy vyvolávaly a stále vyvolávají konflikty. Vzpomeňme třeba útoky na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo či již celou řadu útoků v hudebních klubech. Uvědomují si organizátoři festivalu Divadelní svět Brno, že mohou přispět ke zvýšení napětí a možného nebezpečí pro občany města? Stojí jim chvilka slávy za taková rizika? Odpověď tak už není na vedení NDB, ani na náměstku Hollanovi, ale především na primátorovi Vokřálovi.
Městský výbor KSČM v Brně