Z novinářského bloku Václava Žaluda

Osadí pamětní desku vyhnaným z českého pohraničí

BRNO - Pamětní desku na památku 350 000 Čechů vyhnaných ze svých domovů v letech 1938 až 1945 chtějí osadit v srpnu v Křenové ulici v Brně členové brněnských vlasteneckých organizací.

Na společném jednání sestavili komisí ze svých zástupců, kteří připraví politicko-organizační zabezpečení pro odhalení desky Čechům vyhnaným z německými nacisty obsazeného českého pohraničí a ze zlikvidovaných českých obcí v Čechách a na Moravě pro zřízení výcvikových střelnic německé armády. Podobnou desku již instalovali čeští vlastenci v Plzni. V Brně chystají při jejím odhalení za účasti veřejnosti proslovy a kulturní program, např. operní pěvkyně Táni Soto Jarošové. Rovněž přemýšlejí, jak vzpomínkovou desku zpamátnit i jak ji ochránit před vandaly, kteří jsou ukázkou morálky současné společnosti.

Předseda komise Městského výboru KSČM v Brně pro spolupráci se společenskými organizacemi Martin Říha informoval, že vlastenci se sejdou tuto sobotu po 16. hodině v proluce Křížové ulice u křižovatky s Václavskou, ke má projít kolem 17. až 18. hodiny při pochodu z Pohořelic do Strobrněnského kláštera na Mendlově ulici tzv. Pouť smíření představitelů brněnských pravicových politiků i četných německých organizací a institucí, včetně sudetoněmeckého landsmanšaftu. Pozvání z magistrátu dostal i Bernd Posselt, předseda organizace sudetských Němců. Čeští vlastenci na určeném stanovišti ohlásili tichý protest vůči takovému zrádcovskému počínání českých představitelů. Chystají si na cedule hesla jako: "Přátelit se s Němci lze, se sudeťáky nikdy!" nebo "Odsun nevymyslel Beneš, vymyslel ho Neville Chamberlain" či "Chtěli jste do říše!" případně heslo sudetských Němců při jednání o osudu ČSR na Červeném Hrádku na Chomutovsku: "Drahý Lorde, osvoboď nás od Československa!"

(vž)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 08. 06. 2018 | 547 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.