Dosavadní špatná brněnská, stále se přetavující koalice si nezaslouží být na radnici. Pokud chtějí voliči rozvoj města, dosavadní koalice jim jej nezajistí. Zvláště náměstek primátora Martin Ander (SZ) a jemu podobní, kteří dlouhodobě brzdí veškerý pokrok - zaznělo na prvomájové manifestaci tří set Brňanů na Moravském náměstí.
Na prosluněném náměstí s tóny hudební skupiny Relax k nim promluvili jeden z kandidátů na nového předsedu ÚV KSČM Josef Skála, předseda jihomoravského KV KSČM Pavel Březa, předseda brněnských komunistů Martin Říha, kandidát na brněnského senátora - automobilový závodník Oldřich Duchoň, kandidáti na brněnské hejtmanství a další osobnosti. Písničky, které mají lidé rádi, poslouchali zájemci na tomto náměstí po celé hudební odpoledne.
Zastupitelka Helena Sýkorová připomenula aktivity dělníků v USA z let 1872 až 1890 za lepší budoucnost, které vyústily v oslavy 1. máje - Svátku práce. Opomíjené dělnictvo v USA a pak na celém světě nastoupilo do později úspěšného boje za práva pracujících. Odkaz amerických dělníků je dnes po 126 letech nanejvýš aktuální.
Josef Skála zdůraznil, že slavit práci je důležité. Novodobí čarodějové na manažerských postech to nechápou, ti nejraději slaví co nejsnažší a největší finanční zisk. A jejich zaměstnanci ať na něj dělají třeba dvanáct čtrnáct hodin denně. Pokud vůbec dostanou dělníci za práci zaplaceno, často balancují na hraně existenční kalamity. "V porovnání s dobou socializmu je to strašná zpátečka, kterou jsme už dávno vymýtili, avšak novodobí páni ji vrátili do běžného života! Ještě před čtvrt stoletím jsme si mysleli, že všechno už je jinak. Že otročení pro zaměstnavatele jsme dávno odeslali do muzea. Nyní třeba havíři OKD musejí počítat v práci s nejhorším, zatímco manažeři OKD si vyplatili jen na odměnách za pět let miliardu korun. Zesnulý europoslanec Miloslav Ransdorf tomu říkal Bakalistán," uvedl Skála a dodal: "Cítíme, že svět se rychle mění a že musíme s novým vývojem udržet krok. Voliče budou lákat nové mucholapky, které po volbách zapomenou na volební program, protože nic dobrého lidem už nenabízejí. Lidé si však právo na pokrok a na lidská práva znovu vynutí."
Program KSČM k volbám do Zastupitelstva Jihomoravského kraje představil občanům Pavel Březa: Komunisté říkají jasné NE nelegální migraci, omezování výdajů na zajištění bezpečnosti kraje, ne privatizaci krajského zdravotnictví, nekvalitním silnicím a nedostatečné koordinaci jejich oprav, ne vydávání krajského majetku církvím, korupci, klientelismu a nehospodárnému nakládání s majetkem kraje. Naproti tomu komunisté podporují rovnoměrný rozvoj ve všech oblastech a odvětvích, prosazují aktivity ke zmenšení nezaměstnanosti v rámci tripartity. Dále rozšiřování sítě domovů pro seniory a hendikepované, kde má kraj ještě velký dluh. V orgánech kraje se snaží zachovat rozmanitost studijních oborů s důrazem na výuku řemesel a technické obory, kde v praxi zhusta chybějí absolventi. Komunisté prosazují slevovou kartu pro studenty v zařízeních kultury a muzejnictví. Dále stavby dopravních obchvatů měst postižených tranzitní dopravou, stavby sloužících k zadržení srážkové vody v krajině. Jsou pro přeshraniční spolupráci kraje na bázi společenských, ekonomických i podnikatelských aktivit. Komunisté prosazují kulturu a sport takové, které jsou dostupné pro všechny. Podrobnosti lidem vysvětlí kandidáti KČM do podzimních voleb.
Pavel Březa, Ladislav Býček a další poukázali na současné veletoče současné rozpadlé koalice-nekoalice na brněnské magistrátní radnici. Vůdci koaličních stran a hnutí jsou ochotni udělat cokoliv, jen aby zůstali na radnici se slovy jsme proti starým pořádkům. Vyslovují se především na obhajobu nových nepořádků a chaosu. To na rozdíl od opoziční KSČM, která řeší starosti a zájmy občanů a obyčejných lidí jako celku.
(vž)