TISKOVÁ ZPRÁVA pro tiskovou konferenci konanou dne 1. září 2016: Radní městské části Brno-střed na svém 86, zasedání 11. července vzali na vědomí soutěžní podmínky architektonicko-urbanistické a krajinářské soutěže o návrh „Park na Moravském náměstí v Brně“.
To ji jistě chválihodné. Nicméně v zadávacích podmínkách této soutěže je doslovně uvedeno: "Připomínka bývalého německého domu: Německý dům, zbouraný v roce 1945, poskytoval obyvatelům parku zázemí pro kulturní vyžití. Součástí tohoto objektu byla významná kavárna. Soutěžní podmínky nezadávají konkrétní naložení s tímto odkazem, nechávají na volném uvážení soutěžících.“
Otázka způsobu připomínky Německého domu je tak ponechána zcela na soutěžících. Jsou tak dány možnosti ve škále od nic nepřipomínat až po návrh jeho znovupostavení nebo postavení alespoň (Německé ?) kavárny. Dlužno připomenout, že Komise životního prostředí radě jednomyslně doporučila materiál schválit s vynecháním návodných požadavků řešení týkajících se nejen Německého domu, ale i umístění kavárny.
Je jistě chválihodné, že se park na Moravském náměstí, vzniklý koncem 18. století a rozkládající se naproti téměř opraveného památníku Rudé armády (chybí některé historické architektonické prvky), bude opravovat. Vždyť poslední úprava zde byla provedena v letech 1970 – 1972. Park je místem pořádání nejrůznějších veřejných kulturních i politických akcí, je i významným komunikačním uzlem propojujícím okolní ulice.
K nejtemnějším stránkám tohoto místa patří období 30. a válečných let. S růstem Hitlerovi moci a aktivizací místních henleinovců se zde stávající Německý dům stal postupně centrem brněnských nacistů. Německý dům přestal sloužit jen jako kulturní centrum, pořádaly se zde srazy NSDAP, z jeho bran vycházela na své pochody Hitlerjugen. Pro všechny vlastence se stal symbolem nacistického zla. S moderní historií města Brna je tak spjat především s obdobím protektorátu a válečných let. Jakékoliv připomínání Německého domu je tedy připomínáním tohoto jeho nacistickému období.
Bohužel, radní městské části Brno-střed, nejen že se tomu nesnaží zabránit, ale naopak svým přístupem přímo umožňují, aby se park na Moravském náměstí stal místem oživujícím fašistické nálady obyvatelstva a místem setkávání současných příznivců nacismu a neofašismu.
Městský výbor KSČM v Brně proto přivítal návrh petiční akce, která odmítá jakékoliv připomínání bývalého Německého domu. Petiční archy jsou k dispozici na MěV, ke stažení jsou zde.
Aleš Růčka
tiskový mluvčí MěV KSČM v Brně