Ohlédnutí za akcemi ...

Slovenský ministr vyznamenal české účastníky SNP

Na sklonku června se na KVV Brno konala malá slavnost. Malá snad jen počtem zúčastněných, zato pro všechny velká svým významem. Ředitel KVV plk. Luděk Lacina ji uspořádal proto, že trojici válečných veteránů – účastníků Slovenského národního povstání (SNP) byla předána vyznamenání Ministerstva obrany Slovenské republiky. Za vším stál terénní pracovník péče o válečné veterány dr. Jan Kux, který o dotčenou trojici veteránů pečuje. Jeho nápad a úsilí, podepřené návrhem ČSBS Brno-venkov po několika měsících skončilo úspěšně.


Ján Hallo s pracovnicí MO SRVedoucí oddělení péče o válečné veterány o vojenské důchodce MO SR plk. Dušan Juhás s doprovodem přijel, aby vyhlásil rozkaz ministra a prof. Františku Hejlovi, Jánu Hallovi a plk. Janu Hronkovi předal pamětní medaile ministra obrany SR III. stupně za jejich aktivní účast v bojích za obnovení a osvobození Československa. Profesor Hejl(mimochodem v lednu oslavil 93. narozeniny), působil v brigádě Jana Žižky mj. i  jako tlumočník francouzských partyzánů.  Ve stejné brigádě, ale ve funkci spojky a rozvědčíka působil také plk. Jan Hronek. Poslední z odbojářů Ján Halo bojoval v hornonitranském praporu(později brigádě). Všichni jmenovaní jsou nositeli řady válečných vyznamenání.


prof.F.Hejl (vpravo) s plk.D.Juhásem (MO SR)

Po oficiálním aktu, který byl završen českou a slovenskou státní hymnou  následovala neformální  přátelská beseda dekorovaných bojovníků z a svobodu s přítomnými představiteli  české a slovenské armády a hrstkou novinářů, kteří tuto vzácnou příležitost dokázali  cenit a uchopit.

Tibor DÁVID
foto autor


plk.J.Hronek s manželkou


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 03. 07. 2013 | 2177 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.