Z novinářského bloku Václava Žaluda

Teplárny Brno pokračují v racionalizaci provozu

BRNO - Městská společnost Teplárny Brno pokračuje v racionalizaci provozu. Např. v přechodu od méně hospodárného používání páry k ekomomičtějšímu uplatnění horké vody jako prostředku dopravy tepla třem čtvrtinám brněnských domácností, napojených na dálkové vytápění. Platby za otop jim nemusí zdražovat také proto, že úspory provozu Tepláren přináší mj. souběžná výroba elektrické energie a výstavba rychlonabíjecích stanic s přípojkami vozidel na elektrický pohon. Baterie vozidel dobíjí přípojka na 80 procent jejich kapacity za 20 až 30 minut. 

Brněnské teplárny šetří peníze také tím, že dvě obrovské nádrže (v jedné z nich měly dříve zásobu dnes už nepoužívaných lehkých topných olejů k jejich spálení v turbínách) používá k akumulaci horké vody v době její malé spotřeby u zákazníků a naopak k rychlému zásobení dálkových odběratelů teplem potrubím v době odběrové topné špičky, např. ráno či o víkendech. 

Pokud jde o pokračující přechod brněnského teplárenského systému z páry na horkou vodu, letos přinese prý pouze minimální omezení v dopravě, zato citelný úbytek parkovacích míst především kolem ulic Úvoz, Údolní a Mendlova náměstí. V modernizaci systému s přechodem od páry k používání horké vody pokračují Teplárny Brno osmý rok. Je to nutný krok pro stabilizaci ceny tepla a úspory ve propěch zákazníků.
Při letošní letní odstávce topení bude vyměněno dalších asi 4,2 kilometru trubních rozvodů a přepojeno 50 odběrných míst. Do zbylých etap modernizace, která potrvá do r. 2022, Teplárny vydají ještě kolem 1,1 miliardy korun. "Za tyto čtyři roky má Brno získat už plně horkovodní otopnou síť. Příznivý finanční efekt z toho pocítí teplárny (omezením ztrát ušetří až 140 000 MWh zemního plynu) i odběratelé v podobě menších výdajů za teplo. Průměrná domácnost na ně vydá asi o desetinu, tedy asi o 1500 až 2000 Kč na domácnost za rok méně," upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Nezanedbatelný není ani ekologický efekt - po přechodu na horkou vodu to bude stejné, jakoby v Brně ubylo deset tisíc aut. 

Do provozu na brněnských silnicích zasáhne letošní etapa jen minimálně. Uzavírka je plánována pro ulici Jaselskou od 2. 5. do října 2018. A dále části ulic Grohova, Gorkého, Roubalova, Obilní trh a Běhounská mezi náměstím Svobody a Jakubským náměstím. Po dobu výkopových prací v Gorazdově ulici (dle předpokladu od 21. května po dobu tří týdnů) bude plně uzavřena Gorzdova ulice a zobousměrněna ulice Pellicova. Po ukončení těchto výkopových prací bude Gorazdova ulice zjednosměrněna ve směru od Pellicovy na ulici Úvoz. Částečně omezen má být provoz v oblasti ulic Úvoz, Údolní a Tvrdého. 

(vž)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 02. 05. 2018 | 373 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.