Z novinářského bloku Václava Žaluda

Brněnský magistrát se trápí důsledky špatné privatizace

BRNO - Důsledky špatné privatizace pozemků v území v Brně za Lužánkami, které patří od 20. let minulého století za vyhlášené místo vrcholných sportovních aktivit ve městě, se trápí vedení magistrátu moravské metropole. 

Slíbené nové sportovní stadiony pro fotbal, hokej, plavání aj. se jim tam v už končícím volebním období vůbec nedaří stavebně zahájit, natož rychle postavit. Podnikatel Libor Procházka, který postavil na pozemcích města cesty, chodníky či garáže okolo Boby centra za Lužánkami, požaduje po městu Brnu dalších více než 35 milionů korun za užívání cest, prostranství, parkovišť a inženýrských sítí veřejností. Primátor Petr Vokřál (hnutí ANO) chtěl původně vyměnit tyto nemovitosti o výměře asi 20 ha s Procházkou za asi pět cenově podhodnocených činžáků v centru Brna, za což sklidil vlnu nevole veřejnosti i zamítnutí od zastupitelů. Požádal tedy samosprávu aby posvětila záměr vrátit do hry rozhodčí řízení, které by spor vyřešilo za pár měsíců, zatímco soudní řízení by trvaly roky. Dle Vokřála jde jen o to, kolik to bude město stát peněz z kapes daňových poplatníků. Hlavně, aby letité majetkové tahanice ze špatné privatizace území za Lužánkami už konečně vyřešily a skončily rychle.

Zastupitelstvo Brna mělo určit, jestli město má podnikateli vůbec platit za bezdůvodné obohacení, a pokud ano, tak kolik. Pan Procházka poslal  předžalobní výzvu, ve které společnost LP Expo žádá 2,5 milionu korun za užívání parkoviště nad garážemi a dalších 33 milionů korun společnost Czechcity za užívání veřejných ploch, cest a inženýrských sítí. „Když nezaplatíme, skončí spor u soudu a potáhne se roky. A tím se bude navyšovat i částka, kterou musíme platit. Ročně to může dělat až 16 milionů korun,“ upozornil Vokřál. Rozhodování v rozhodčím řízení lze uskutečnit s využitím Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, či rozhodčím senátem, který by byl ustanoven ad hoc jen pro tento případ.

Místo pro nový hokejový a fotbalový stadion v Brně za Lužánkami je stále mnoho let zablokován spory. Cenná lokalita nepřináší městu žádný užitek a bude dál chátrat. "Soud řeší např. spor o tzv. Jaselská kasárna ve Štefánikově ulici. Délku sporu počítáme na roky a lokalita bez užitku zarůstá náletovou vegetací. Nechceme, aby Lužánky čekal na další roky stejný osud, proto chceme záležitost urychlit rozhodčím řízením," uvedl náměstek brněnského primátora Richard Mrázek.


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 16. 05. 2018 | 446 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.