Z novinářského bloku Václava Žaluda

Jihomoravští zastupitelé rozdávali dotace

BRNO - Vítání prvních občánků narozených letos v každém ze sedmi okresů regionu vytvořil příjemný úvod zasedání Zastupitelstva Jihomoravského kraje se 146 body programu.

Předseda komunistického klubu členů krajské samosprávy Stanislav Navrkal uvedl naší redakci, že tentokrát vetšinou příjemné bylo též naplňování 17 druhů dotací penězi z rozpočtu kraje. Šlo např. o podporu materiálního vybavení a opravy požárních zbrojnic, včetně aut jednotek Sborů dobrovolných hasičů. Nebo rozdělením 55 milionů korun 360 žadatelům zastupitelé podpořili rozvoj venkova. V obcích s méně než 750 obyvateli dali peníze na zachování provozu nerentabilních venkovských prodejen. Ty potřebují k životu zejména senioři, kteří nejezdí za prací do měst, odkud si mladí přivážejí zpět na dědinu zásobu čerstvých potravin ze super a hypermarketů. Dotačně zvýhodňovány jsou i venkovské maloprodejny, které plní navíc další funkce, jako smluvně nahrazují Českou poštu (za její v místě zrušenou pobočku). Občan tam může hradit i platby za spotřebovaný plyn atp. 

Zastupitelé posvětili založení nové akciové společnosti Moravia GSA, která má společně s Jihomoravským krajem i městem Brnem konečně rozpohybovat dosud marné úsilí - navázat pravidelné letecké spojení z Brna do pěti destinací, ve kterých lze ráno přestoupit na rozlety do celého světa. A naopak s večerním spojením leteckým mostem zpět do Brna. 

Z oboru kultury dostala 20 milionů Kč na činnost Filharmonie Brno a 31 milionů Kč Národní divadlo Brno. Naopak jednomilionovou dotaci odmítli zastupitelé přidělit festivalu Divadelní svět Brno 2018, který má na repertoáru velmi kontroverzní hru. např. Poláci v ní oběsí svého papeže a Ježíš Kristus znásilní muslimku. Obdařili též provoz železničních turistických tratí a 20 milionů korun přidali na úhradu tzv. zalistovacího poplatku pro konání brněnské části Mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix 2018. Španělský pořadatel mistrovství světa chce za licenční poplatek pro konání závodu motorek v Brně stále více peněz - naposledy přes 110 milionů Kč. Přes pět milionů Kč získalo od kraje město Štítary na Znojemsku na opravu lávky pro pěší přes zátoku Vranovské přehrady, kde statik zpochybnil bezpečnost tohoto mostu. 

Zřejmě kvůli bohaté plynofikaci Jihomoravského kraje zde není velký zájem o tzv. kotlíkové dotace na ekologizaci topenišť. Ze 126 milionů korun přidělených kraji na tento účel požádali zájemci o příspěvky pouze za 62 milionů Kč, zbytek dodace leží na účtu zatím ladem. Zastupitelé kraje vyzvali starosty obcí, aby podnítili zájem občanů.

Mimořádnou dotaci nadělili členové samosprávy tregionu úspěšnému hokejovému týmu Kometa Brno. Dva miliony korun dostal na podporu sportovní činnosti mládeže do 15 let věku.

(vž)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 02. 05. 2018 | 392 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.