Aktuality a novinky

Rok 2011 - vlak se rozjel

Průměrně třicet bodů za hodinu vyvinul rychlost projednávání vlak 3. zasedání Zastupitelstva města Brna. I když přednosta ho vypustil s několika minutovým zpožděním – bez nároku na slevu jízdného – do cílové stanice dojel půl hodiny poté, co hlavní brněnské hodiny odbíjely „švédské poledne“ (v jedenáct hodin). A málem ani by nedošlo na přestávku a chlebíčky a pečivo v bufetu, nebýt kolegy Mojmíra Vlašína.

  1. RNDr. Vlašín při volbě posledního člena Kontrolního výboru ZMB již neměl protikandidáta, protože i Klub KDU-ČSL uznal „právo opozičního klubu na člena v kontrolním orgánu“ a dokonce koalice to tentokrát „zkousla“.  Klub KSČM i tentokrát právo opozičního Klubu SZ na zastoupení v kontrolním výboru respektoval.
  2. Pak se ukázalo, že občané nemají zastupitelům a vedení města co říci a půlhodinka pro dotazy, připomínky a podněty občanů nebyla občany využita. A tak nejvíce „podnětů“ měli zastupitelé ve své elektronické poště. Koalice se vypořádala s obsazením funkce jednatele společnosti KORDIS JMK, spol. s r.o. a funkce člena představenstva společnosti BRNO PARKING, a.s. U této společnosti však musel kolega Ing. L. Býček vedení města upozornit, že „zapomněla“ řešit zastoupení města v šestičlenné dozorčí radě, která v dnešní době není schopna jednat, protože není usnášeníschopná. Takže příště?
  3. Diskuze se rozproudila zejména kolem „podpory vrcholového sportu“, ve které tradičně  kolega M. Vlašín vyjadřoval svůj despekt k vrcholovému sportu a k profesionálním sportovcům.
  4. Městská část Brno-Líšeň neuspěla s požadavkem na souhlas k použití 3 mil.Kč bytového hospodářství (tedy z nájemného) na „snížení energetické náročnosti osvětlovací soustavy základních a mateřských škol“. Taktika městských částí sáhnout si na další prostředky tak, že nezařadí do svého rozpočtu „jednu ze svých priorit“, na kterou zastupitelstvo slyší (zařízení pro děti a mládež), a žádají město o souhlas použít prostředky, které jsou i Statutem určeny pro oblast bydlení, už nemá pro ně žádoucí odezvu.
  5. Problematika „garáží na Zelném trhu“, která neprošla do programu 2. zasedání, byla ilustrována informativním materiálem, podle kterého Rada města Brna dne 19.1.2011 nedala souhlas k pronájmu a k budoucímu zřízení věcného břemene užívání části pozemku p.č. 397 v k.ú. Město Brno ve prospěch společnosti MAGNUM Etos, s.r.o., MAGNUM Real Estate, s.r.o., Michalise Dzikose a Aleše Vavrušky, čímž znemožňuje výstavbu podzemních garáží na Zelném trhu. A tak občanská iniciativa dosáhla svého, aniž jsme vynaložili nějaký ten milion z veřejných prostředků na celoměstské referendum podle návrhu Strany zelených.
  6. Podporu iniciativám občanů proti problematické stavbě objektu ERASMUS, v k.ú. Ponava, který měl sloužit jako ubytovací zařízení pro pedagogy VUT a jehož byty jsou v rozporu s územním plánem a dohodami nabízeny komerčně, již vedení města vzdalo. Vliv na plnění původních závazků investora si údajně město nezajistilo. Již minule jsem konstatoval, že město si své pevné postavení mělo smluvně řádně zajistit a že tímto jednáním a argumentací dává návod dalším investorům, jak prosadit své zájmy proti zájmům veřejným.
  7. Nejvýznamněji se zastupitelstvo střetlo nad projektem „Instalace filtrů výfukových plynů do prostředků veřejné dopravy“, kde bylo zapotřebí schválit změnu parametrů žádosti o grant. V opačném případě se město vzdává cca 70 mil. dotace. Diskuze rozsáhlá, ale žádné vyjádření provozovatelů. Po trojnásobném prohlasování přístupů pro a proti převládla skepse k účinnosti tohoto prakticky pilotního projektu, a to k neskrývanému rozčarování Strany zelených, kteří si pospíšili se zdrcující tiskovou zprávou.
  8. Možná stěžejním materiálem 3. zasedání ZMB mělo být výběrové řízení na výstavbu „startovacích bytů“. Tento materiál náměstek primátora Ing. O. Pospíšil nakonec stáhnul, aby bylo možno vyjasnit některé připomínky vznesené před otevřením bodu.
  9. Den kolegy Vlašína ještě vyvrcholil zbytečným vystoupením k myšlence snížení počtu městských částí a sebenominací do případné pracovní skupiny, přestože toto téma otevřel primátor již na pondělní schůzce s předsedy politických klubů.
  10. A protože i dotazy, připomínky a podněty zastupitelů nebyly obsáhlé, mohl primátor ukončit zasedání, poděkovat zúčastněným a pozvat nás na večerní vyhlášení Cen města Brna za rok 2010.

Kromě částečného završení personálních otázek tak 3. zasedání Zastupitelstva města Brna nepřineslo žádnou významnou změnu v procesech projednávání, ani v samotném rozhodování. Ukazuje se neschopnost věcně prezentovat a hledat shodu nad problémy, u nichž nebylo přijato usnesení v komisích, ani na Radě.
Vlak se rozjel, ale je zapotřebí lépe vnímat nejen spolucestující, ale i okolní krajinu.
Současná garnitura vedení města vsadila na loterii opakovaného hlasování. Neděkuje a neodchází.

Ing. Pavel Březa,
člen Zastupitelstva města Brna


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 28. 01. 2011 | 1932 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.