Hlavní nabídka

Tisíce lidí si připomněly Rosu Luxemburgovou a Karla Liebknechta

Berlín (15. ledna 2017) - Komunistické levicové strany a organizace si připomněly 98. výročí vraždy německých vůdců komunistického hnutí Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta a rok 100. výročí Velké říjnové socialistické revoluce.Nespočet rudých karafiátů leží od chladného nedělního rána na náhrobních kamenech Rosy Luxemburgové, Karla Liebknechta a dalších významných komunistů a socialistů na centrálním hřbitově v Berlíně - Friedrichsfelde, kde stojí slavný památníku socialistů.

I přes nepřízeň počasí měla demonstrace asi 10.000 účastníků, dalších několik tisíc lidí se přišlo poklonit individuálně k monumentu v centru památníku na kterém stojí „DIE TOTEN MAHNEN UNS“, v překladu „mrtví nás varují“. Dnes je potřeba toto varování brát ještě vážněji. Nastává doba, kdy kapitalismus již celosvětově nestíhá řešit následky své existence. Z minulosti víme, že tragickým východiskem krize kapitalismu může být i jeho nejreakčnější forma - fašismus. Přes 70 let života v míru není samozřejmostí.

Mezi účastníky demonstrace převažovali mladí komunisté ze všech částí Německa. Účastníci z Komise mládeže KSČM v Brně se zařadili po boku organizace Rebell, to je mládežnická organizace Marxisticko-leninské strany Německa (MLPD). Mezi mnoha transparenty mě zaujal zejména ten s nápisem „Die BRD ist nicht unser Staat, alle Macht dem Proletariat!“, tedy „SRN není naše země, všechnu moc proletariátu!“

Letošní demonstrace vyjadřovala zejména vůli k jednotě v revolučním boji za zachování míru, proti imperialismu a jeho poskokům.

Rosa Luxemburgová řekla: „Lidstvo čekají jen dvě možnosti: socialismus nebo barbarství“. Právě před stoletím se poprvé v dějinách vydala jedna země cestou socialismu. A z jiskry vzešel plamen...

Soudružky a soudruzi, milí čtenáři. I my máme na výběr z těchto dvou cest. Nenechme se současným režimem zmást k chvostizmu, oportunismu, buržoaznímu politikaření, nebo dokonce populismu, která nás i občany přivede jen k barbarství. Komunistická strana vždy stála pevně na základech marxismu, nesmí nechat sebou cloumat tam, kudy režimní vítr zavane. Vyberme si cestu socialismu!

Vojtěch Mišičák, ZO KSČM 1702 Brno


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 25. 01. 2017 | 475 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.