Z novinářského bloku Václava Žaluda

Železniční uzel Brno spěje k vydání územního rozhodnutí

BRNO - Proces povolování přestavby Železničního uzlu Brno za asi 45 miliard Kč i s vybudováním nového hlavního osobního nádraží v odsunuté poloze U řeky potvrdil, že platná dokumentace EIA (tedy posouzení vlivu záměru na životní prostředí) je v souladu s aktualizovanou dokumentací pro územní rozhodnutí. 

Vydávání územního rozhodnutí pro tuto stavbu trvá v Brně už 12 let vlivem překážek kladených do procesu občanskými ekologickými aktivisty. Předseda organizace Hnutí Duha Miroslav Patrik dal i napříště vědět, že ač bude stav věci v patnáctidenní odvolací lhůtě jakékoliv, opět napadne záležitost soudní žalobou.

Územní řízení nyní vede Krajský úřad Jihočeského kraje. Ten stanovil patnáctidenní lhůtu pro nahlížení do spisu. Dalším jeho krokem má být vydání územního rozhodnutí. Aktualizaci dokumetace v územním řízení si vyžádaly novely zákonů i postup přípavy stavby Železničního uzlu Brno a neodkladnost oprav už zteřelých a zastaralých stále provozovaných technologických zařízení na trati na území moravské metropole. 

Pokud vše půjde hladce, modernizace železničního uzlu by mohla mít platné územní rozhodnutí konečně v závěru roku 2018. "To bohužel hodlají soudně napadnout Děti Země - avizovaly to už několikrát, ačkoliv rozhodnutí ještě není vydáno. Místo konstruktuivní diskuse zůčastněných stran se tak opět otevírá právní bitva advokátních kanceláří. Tyto boje jsou jen fornalistického charakteru a nepřispívají ke zvýšení kvality projektu," posteskl si brněnský primátor Petr Vokřál.

Poznamenal, že diskuse veřejnosti považuje za nezbytnou součást přípravy projektu, které zásadně ovlivní život Brňanů. "Pokud však druhá strana diskutovat odmítá a pouze vyhrožuje prostřednictvím médií, i my se budeme právní cestou bránit," doplnil primátor.

(vž)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 16. 05. 2018 | 428 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.